Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Seminarium nt \" Pałace i dworki\"

5 minut czytania.

Zagospodarowanie dawnych pałaców i dworków było  głównym tematem seminarium w ramach projektu współpracy LGD  KOLD z LAG  Flaeming-Havel z Niemiec. 15 osób z obszaru KOLD w tym właściciele i zarządcy pałaców i dworków spotkało się w dniach 22-24 października 2013r ze swoimi odpowiednikami tym razem w okolicach Brandenburga, by  wymieniać się swoimi doświadczeniami i problemami w tym zakresie oraz poznać sposoby wykorzystania tych budowli. W części teoretycznej najpierw dyrektorzy obu LGD-ów  Heiko Bansen i Ireneusz Witkowski przedstawili działanie i funkcjonowanie Flaeming-Havel i KOLD.  Z kolei  Karin Schneider ze Stowarzyszenia Märkische Landsicht e. V. przedstawiła „Przykłady różnego zastosowania dworków w Brandenburgii“.

Uczestnicy zapoznali się z wykorzystaniem tych obiektów na różne cele przy stosowaniu dofinansowań ze środków unijnych oraz krajowych.

Zespół pałacowo-parkowy Reckahn jest przykładem wykorzystania na potrzeby muzeum

dawnych właścicieli, parku oraz Muzeum Szkolnego z dawnymi elementami klasy szkolnej.

 „Villa Fohrde“ to przykład obiektu przeznaczonego na miejsce spotkań oraz na cele dokształcania zawodowego, prowadzi się tutaj warsztaty z wykorzystaniem glin w budownictwie. Bardzo ciekawe jest zagospodarowanie pałacu i parku w Gollwitz z przeznaczeniem na  miejsce spotkań dialogowych młodzieży żydowskiej i nieżydowskiej. Z kolei Pałac i park Plaue wykorzystany jest w  części zespołu pałacowego pod pensjonat, mieszkania własnościowe, gospodę oraz jako miejsce organizowania imprez. Dworek Groß Kreutz, w tej chwili remontowany to przyszłe centrum seminaryjne: „Yoga w parku“, jak zapewniają prywatni właściciele. Posiadłość rycerska Kemnitz jako przykład zespołu budynków z mieszkaniami własnościowymi.

Podczas pobytu w gospodarstwie rolno-spożywczym wypłynął problem sprzedaży produktów domowych w tym produktów regionalnych na terenie Polski, gdzie wymaga się kas fiskalnych, masę zezwoleń i opłat, podczas gdy w Niemczech jest to możliwe bez  specjalnych procedur.

W ramach projektu zostanie w początku 2014r wydany folder z pałacami i dworkami położonymi w obu regionach, następnie planowany jest udział zespołu regionalnego z Polski na Dniach kwitnących drzewek w Werder oraz zespołu z Niemiec na Święcie chleba w Lwówku. 

Na seminarium, Zarząd KOLD reprezentowali Ireneusz Witkowski, dyrektor biura i Stanisław Piechota, wójt Miedzichowa.

Gminy członkowskie