Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Seminarium agroturystyczne

5 minut czytania.

Lokalna Grupa Działania KOLD i LAG Flaeming-Havel z Niemiec rozpoczęły realizację projektu współpracy pt.  „Wykorzystanie potencjałów w turystyce wiejskiej w              obszarach Fläming-Havel-KOLD” .   W dniach  17-19.04.2012 w Wiesenburgu w Niemczech odbyło się seminarium agroturystyczne z udziałem 15 osobowej grupy z KOLD, którą stanowili właściciele gospodarstw agroturystycznych, baz i hoteli turystycznych, członkowie KOLD. Po prezentacji obu lokalnych Grup Działania przez dyrektorów biur  Heiko Bansena i Ireneusza Witkowskiego, przedstawiciele specjalistycznych instytucji przedstawiali tematy do dyskusji m.in. Wyzwania i perspektywy dla turystyki wiejskiej w Niemczech z ofertą poszczególnych segmentów w agroturystyce, rolą promocji i marketingu oraz zapewnienia jakości usług. Prezentowano także  analizę turystyki na terenie Niemiec i Brandenburgii oraz wykorzystania zasobów obszarów wiejskich w celu osiągnięcia wartości dodanej poprzez tworzenie sieci. W dyskusji m.in. członkowie Zarządu KOLD- wiceburmistrz Nowego Tomyśla Wojciech Ruta i Ryszard Janiszewski, członek KOLD – członek Zarządu powiatu szamotulskiego Ludwik Błąjet, prezes agroturystów powiatu nowotomyskiego Krzysztof Labok, agroturysta Leszek Kościukiewicz, członek Rady KOLD- rolnik Ryszard Starkowski poruszali sprawy struktury gospodarstw agroturystycznych, przepisy prawne dot. agroturystów, dochód gospodarstw, strukturę gości agroturystów. W bezpośredniej dyskusji odpowiadali przedstawiciele niemieckich agroturystów i rolników.

Podczas pobytu w Niemczech zwiedzono także m.in. posiadłość Schmerwitz, przedsiębiorstwo z usługami turystycznymi konnymi, ekologiczne usługi kulinarne, gospodarstwo pstrągowe jako tzw. dobre przykłady.  Podczas spotkania z burmistrzem Wiesenburga rozmawiano także o możliwości współpracy między gminami polską  i niemiecką. Organizator pokazów konnych zaprosił polskich hodowców koni do udziału w pokazach, zaś przedstawiciel artystów do udziału w plenerze artystycznym. Na podobne seminarium umówiono się w październiku w Polsce.

Kolejne spotkanie planowane jest w czerwcu w Niemczech, gdzie polscy producenci produktów lokalnych będą je promowali na festynie, a turyści wezmą udział w rajdach pieszych z okazji Niemieckiego Dnia Wędrowca.

Owocne przepracowane dni odbyły się dzięki przygotowaniu całego programu przez członków LAG z Niemiec Heiko Bansena i Uty Hohfield z zaangażowaniem tłumacza Iwony Sołtysiak z KOLD.

Gminy członkowskie