Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

DUSZNIKI. Nie tylko dania z pyrów

6 minut czytania.

W czasie prezentacji największym powodzeniem cieszyły się wyroby z ?poznańskiej pyry?.
- Głównym celem konkursu jest podtrzymywanie tradycji i kultury regionu skupionego w naszym stowarzyszeniu. Zależy nam na upowszechnieniu dań regionalnych. W terminie późniejszym zaprezentowane podczas festynu dania zostaną opracowane w ramach ? zestawu biesiadnego?, który wydany zostanie w formie drukowanego folderu. Podczas planowanych dalszych festynów, imprez i spotkań będą promowane dania regionalne ? przekonuje prezes stowarzyszenia Adam Woropaj.

Dominacja pyry

Podczas festynu dominowały dania wykonane z ziemniaków. Przeważały szare kluchy z różnymi dodatkami. Wśród nich przeważał boczek, kapusta, kapusta z grzybami itp. Nie zabrakło ziemniaków podsmażanych, czy też pyrów z gzikiem. Wszystkie prezentowane dania można było popić kompotem z rabarbaru.
Do degustacji polewki czy naworki rodowitych Wielkopolan nie trzeba było namawiać. Jak zwykle nie zbrakło chętnych do degustacji kaszanki z mięsem oraz kiełbasy zwyczajnej produkowanej w masarni RKS Wilczyna. Za typowo poznańską zupę uznano żurek wielkopolski.
Za najlepsze danie regionalne uznano szare kluchy z boczkiem prezentowane przez sołectwo Brzoza. Nagrodzono również potrawy sporządzone według przepisów zaprezentowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Konina oraz mieszkanki Trzcianki - Dorotę Chudy oraz Danielę Marciniak. Wyróżnienie przyznano gospodyniom z Pakosławia.
W trakcie festynu, który towarzyszył promocji dań wystąpiły zespoły:Witches, Lwówianki, Henryk Szade, zespół wokalny z Kuślina oraz zespoły Wiaruchna z Urbanowa i Radość z Chełminka.

Zabieramy się do gotowania

Nagrodzony przepis na szare kluchy z boczkiem i kapuchą

Składniki
1 kilogram pyreczków
1 jajo
1 szklanka mąki poznańskiej
1 łyżka maki ziemniaczanej
1 łyżeczka soli
0,5 kilograma boczku wędzonego
2 łyżki słoniny lub smalcu
0,5 kilograma kapusty
przyprawy do smaku

Wykonanie
1 ? Przygotowujemy kiszoną kapustę z łyżką smalcu, pieprzem mielonym i listkiem laurowym, całość wstawiamy na piec, aby nam się gotowało.
2 ? Obrane pyry dokładnie umyć, zetrzeć na tarce o najdrobniejszych oczkach. Do przygotowanej ? papki? wsypujemy mąkę, łyżeczkę soli oraz dodajemy jajko.
3 ? Zagotować wodę w garnku
4 ? Zanim woda będzie się gotować, kroimy boczek w kostkę i wrzucamy na patelnię, dodajemy łyżkę stopionej słoniny i solimy łyżeczką soli.
5 ? Gdy woda już się zagotuje przygotowujemy ciasto, kładziemy na talerzyk lub pokrywkę, małe porcyjki oddzielamy łyżką od reszty ciasta i wrzucamy do wrzątku. Czekamy aż wszystkie kluski się zagotują, następnie odcedzamy i takie gorące wrzucamy do miski. Stopiony boczek wlewamy do gorących klusek i wszystko dobrze mieszamy. Wykładamy na talerz, dodajemy ugotowanej kiszonej kapusty i zabieramy się za jedzenie.
6 ? Do popicia można podawać kompot z rabarbaru lub z innych sezonowych owoców.
7 ? Nasze kluski można również podawać z rosołem, czerniną, są bardzo smaczne z gotowaną golonką. Przepyszne są także z ugotowanymi i podsmażonymi na patelni żeberkami polanymi białym sosem. Wyśmienite są z ugotowaną polędwiczką i sosem czosnkowym.
Piotr Kłos
Duszniki 20 maja 2007

Gminy członkowskie