Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zakrzewko

Jest to jedna z najmniejszych wsi położonych na terenie gminy, zamieszkała przez niecałe 100 osób W XVI wieku wieś stanowiła własność Zofii Zbyszewskiej. Dziś Zakrzewko ma charakter wsi typowo rolniczej, choć dysponuje stosunkowo słabymi klasami gruntów. Charakterystyczną cechą dla krajobrazu wsi jest aleja wierzbowa prowadząca z Zakrzewka w stronę Sędzin.

Murowany dwór w Zakrzewku powstał w połowie XIX wieku. W 1913 roku zostały dobudowane dwa boczne skrzydła oraz boczna wieża. Przy głównym wejściu dobudowano drewnianą werandę. Przed wojną dwór stanowił własność Rudolfa Miechowskiego. Od 1999 roku ponownie znajduje się w rękach prywatnych.

Tuż przy głównym wejściu znajdują się dwie żeliwne lampy naftowe o wysokości 3,5 metra. Z tyłu dworku w pozostałościach dawnego parku najcenniejszym okazem jest dąb bezszypułkowy. Uznane za pomnik przyrody drzewo ma około 400 centymetrów obwodu.

Z zabudowań dawnego folwarku pozostał pochodzący z połowy XIX wieku chlew murowany oraz dwie murowane obory. Obecnie pomieszczenia te zostały zamienione na obory, do których prowadzi zabytkowa murowana brama pochodząca z końca XIX wieku.

Figura znajdująca się w centrum wsi.

Gminy członkowskie