Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Wilczyna

Prawdopodobnie nazwa wsi pochodzi od wilków i innych dzikich zwierząt, w które obfitowała pierwotna puszcza rozpościerająca się na terenie dzisiejszej wsi.Pierwotnie była tu osada prehistoryczna, o czym świadczą znalezione podczas prowadzonych badań archeologicznych skrzynkowe groby z urnami. Pierwszy historyczny zapis dotyczący wsi datowany jest w 1298 roku. Wówczas to biskup poznański Andrzej Szymonowic wspomina o Wilczynie ustanawiając archidiakonaty w swej diecezji. W roku 1350 na mocy decyzji króla Kazimierza Wielkiego wieś zostaje zwolniona z płacenia podatków.

Najcenniejszym zabytkiem Wilczyny jest kościół parafialny pochodzący z przełomu XV i XVI wieku. W latach 1890-1900 został on rozbudowany przez księdza proboszcza Wincentego Kafkowskiego. W głównym ołtarzu w stylu neogotyckim znajduje się cenny obraz Matki Bożej od Dobrej Opieki, pochodzący z 1650 roku. Obok kościoła znajduje się wybudowana w 1939 roku dzwonnica oraz pochodząca z tego samego roku plebania.

Plebania

Na przykościelnym cmentarzu znajduje się grób Stanisława Radziejewskiego, byłego posła na sejm pruski, nieugiętego obrońcy polskości i praw ludu górnośląskiego, który żył w latach 1839-1923.

Kościół otoczony jest pięcioma lipami szerokolistnymi uznawanymi za drzewa stanowiące pomniki przyrody, ich obwody wynoszą od 300-450 centymetrów.

Przy zespole obiektów sakralnych znajduje się dawny dom katolicki pochodzący z początku XX wieku. W tym budynku mieścił się biały szpital( rodzaj przytułku) i szkoła dla młodych dziewcząt.Na cmentarzu znajdującym się przy drodze wiodącej do Dusznik umiejscowiona jest mogiła zbiorowa upamiętniająca poległych w 1919 roku powstańców wielkopolskich: Andrzeja Zwierzchowskiego z Podrzewia, Sylwestra Dreczkowskiego z Sękowa oraz Franciszka Wawrzyniaka z Młynkowa.

Dawny szpital dla ubogich

Gminy członkowskie