Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sielinko

W dokumentach źródłowych w początkowym okresie nazwa miejscowości przyjmowała różne formy. Spotykamy ją jako Silino, Szenino czy Milyno, pierwsza wzmianka o Sielinku datowana jest na rok 1401, w tejże wymieniony jest Nicolaus scultetus (Mikołaj sołtys) de Szenino. Dzisiejsza nazwa powstała w 1902 roku. Nazwa oznacza siedlisko, gospodarstwo kmiece z zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarskimi.

Przez wiele lat wieś wchodziła w skład dóbr opalenickich. Tutejszy około 859 ha majątek po I wojnie światowej został własnością gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

W Sielinku zachowały się do dzisiaj pozostałości parku krajobrazowego, ze starym drzewostanem buków oraz dębów. Znajduje się tutaj dwór z 1888 roku z drewnianą werandą i dobudowanym później prostopadłym skrzydłem.

Przy skrzyżowaniu głównej drogi biegnącej przez wioskę z polną drogą do Opalenicy usytuowana jest mała neogotycka kaplica z drugiej połowy XIX wieku.

Sielinko najbardziej jest znane z działającego tutaj od niemalże 50 lat Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W 1975 roku instytucja zostaje przemianowana na Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego i działa na terenie byłych województw: poznańskiego, leszczyńskiego i kaliskiego. W ciągu następnych lat Ośrodek przeszedł wiele zmian i wewnętrznych reorganizacji, żeby z początkiem 2005 roku przyjąć nazwę Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Oddział w Sielinku. Tu znajdują się nowoczesne tereny wystawowe, na których organizowane są cykliczne regionalne wystawy zwierząt hodowlanych, środków do produkcji rolnej, aukcje zwierząt i wojewódzkie wystawy specjalistyczne. Na terenach WODR działa od 1996 roku jedna z nielicznych tego typu placówek na świecie - MUZEUM GOSPODARKI MIĘSNEJ. Pomysłodawcą, który tą ideę zrealizował był Wincenty Pezacki. Przez ponad 20 lat zbierano i gromadzono eksponaty związane z tym działem przemysłu spożywczego. W tym czasie zebrano prawie 7000 różnorakich eksponatów, wśród nich: maszyny i urządzenia techniczne, drobne narzędzia, świadectwa mistrzowski i czeladnicze oraz dokumenty cechowe, sztandary i inne.

Gminy członkowskie