Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sędziny

Średniowieczne grodzisko, które dało zaczątek wsi usytuowane było na lewym brzegu rzeki Mogilnicy. Nazwa wsi sugeruje, że w dawnych czasach była ona posiadłością sędziego. Sędziny dawniej zwane Sędzin, Sandzino lub Sądzino występują w dokumentach historycznych od co najmniej 1387 roku, kiedy to wzmiankowany jest Mścigniew z Sędzina. W roku 1580 posiadała tu swe działy Anna Sędzińska i Jan Sędziński. Pod koniec XVIII wieku Sędziny należały do Jana Chłapowskiego, podsędka poznańskiego, a później do rodziny Oppenów. Na początku XX wieku wieś stanowiła własność niemiecką, a po zakończeniu pierwszej wojny światowej przeszła na rzecz Skarbu Państwa. Majątek liczył wówczas 708 hektarów i posiadał własną gorzelnię. W czasach drugiej wojny stał się ponownie własnością niemiecką. Po 1945 roku majątek był dwukrotnie parcelowany.

Najstarszym zabytkiem znajdującym się na terenie wsi jest pałac pochodzący z XVIII wieku, a przebudowany w wieku XIX. Budynek posiada dwie kondygnacje. Dzięki pewnej surowości w swej budowie charakterystycznej dla klasycystycznych i neoklasycystycznych obiektów posiada wiele powagi. Dawny park dworski zajmował powierzchnie około 2 hektarów. Obecnie jest tak zniszczony, że nie nadaje się do rekonstrukcji. Jedynym drzewem mającym charakter kolumnowy jest jesion, który ma w obwodzie około 300 centymetrów i charakteryzuje się ponad 20 metrową wysokością.

W zespole dawnych dworskich zabudowań folwarcznych znajdujących się na tym terenie wyróżnia się dwupiętrowy spichlerz pochodzący z 1858 roku oraz obory pochodzące z końca XIX wieku. Z roku 1880 pochodzi stajnia, która w późniejszym okresie została przerobiona na chlewnię. Ponadto zachowały się kuźnia i warsztaty pochodzące z drugiej połowy XIX wieku, a także dwie wspólnie połączone stodoły pochodzące z 1900 roku. Ponadto godne uwagi są również chlewy połączone dawniej z mieszkaniami, które wybudowano w 1860 roku.

Najnowszym zabytkiem w Sędzinach jest kościół rzymsko - katolicki zbudowany z inicjatywy parafian w latach 1976-83. Kościół powstał według projektu Mariana Andrzejewskiego i może pomieści około 1000 wiernych.

Gminy członkowskie