Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Niegolewo

Pierwsze wzmianki o Niegolewie pochodzą z 1388 roku, w dokumentach wymieniony jest Lancomir de Negolevo. Dzisiejsza nazwa wsi pojawiła się w 1799 roku.

Na terenie wioski odkryto ślady osadnictwa z okresu neolitycznego - grodzisko stożkowe o wysokości 4 m otoczone pozostałościami fosy. Odkopane zostało cmentarzysko wyposażone w urnę oraz ślady mieszkań. Nieprzerwanie od 1389 do 1939 roku Niegolewo stanowiło własność rodu Niegolewskich herbu Grzymała, zasłużonego w wojnach napoleońskich, w powstaniu listopadowym i styczniowym. Najbardziej znany jest pułkownik Andrzej Marcin Niegolewski (1787 - 1857) - oficer szwoleżerów, który za udział w słynnej szarży pod Samosierrą otrzymał od Napoleona order Legii Honorowej. Walczył w powstaniu listopadowym, za co został uwięziony. Utworzył pierwszy w Wielkoposce ordynację - minorat, majątek dziedziczył najmłodszy syn właściciela. Coroczne w rocznicę bitwy pod Samosierrą 30 listopada odbywały się nabożeństwa żałobne ku czci Polaków biorących udział w wojnach napoleońskich. W 1874 r. powstał w parku obelisk na pamiątkę uczestników tej bitwy, został on zniszczony w czasie II wojny światowej przez hitlerowców. Szczątki Andrzeja Niegolewskiego spoczywają w krypcie zasłużonych w poznańskim kościele św. Wojciecha. W rodzinie Niegolewskich było jeszcze wiele innych zasłużonych postaci między innymi: Stanisław Niegolewski - działacz społeczny, uczestnik powstania wielkopolskiego. Jego żona Wanda była członkiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Felicjan był uczestnikiem konfederacji barskiej i insurekcji kościuszkowskiej.

W parku z pierwszej połowy XIX wieku wznosi się piętrowy pałac zbudowany w 1896 roku na miejscu starego dworu, który spłonął w 1895 roku. Parter zawiera część reprezentacyjną z hallem, piętro - część mieszkalną. W pałacu znajdował się tzw. salonik napoleoński zawierający pamiątki po pułkowniku Andrzeju Niegolewskim. Obok jest zespół zabudowań folwarcznych z piętrowym spichlerzem z 1835 r., wieżą ciśnień i gorzelnią.

Przez Niegolewo, Niepruszewo i Michorzewo wiedzie 18 km szlak rowerowy Emilii Szczanieckiej.

Gminy członkowskie