Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Michorzewo

Nazwa wsi ma wywodzić się od Michora - benedyktyna z Lubinia. Pierwotnie było to Michorzewo Mokre w odróżnieniu od Michorzewa Suchego - obecnego Michorzewka. Dzisiejsza nazwa obowiązuje od 1890 roku.

Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1399 r. Dwa lata później wieś weszła w skład dóbr opalenickich. Z 1431 r. pochodzi informacja o tutejszej parafii. Od 2 poł. XVIII w. Michorzewo aż do II wojny światowej należało do rodziny Sczanieckich i było jedyną czysto polską wsią w okolicy. Synem administratora tutejszego majątku był Kazimierz Wize (1873 - 1953), biolog, psychiatra i filozof. Podczas I wojny światowej pełnił funkcję naczelnego lekarza sanatorium w Lądku Zdroju. W latach 1919 - 21 kierował Departamentem Sztuki i Kultury w Ministerstwie b. Dzielnicy Pruskiej. Od 1931 r. pracował jako psychiatra w Dziekance koło Gniezna.

Barokowo-klasycystyczny kościół NMP i Wszystkich Świętych pochodzi z lat ok. 1797 - 1800. Jest budowlą salową, z wieżą o ostrosłupowym zwieńczeniu od zach. Wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII i pocz. XIX w., a witraże zaprojektował na pocz. XX w. Stefan Matejko z Krakowa (bratanek i uczeń Jana). Na chórze wśród stiukowej dekoracji w stylu Ludwika XIV znajduje się kartusz z monogramem fundatorki kościoła starościny średzkiej Anastazji Sczanieckiej. Dwie barokowe rzeźby świętych na balustradzie chóru pochodzą z poprzedniej, jeszcze drewnianej świątyni. Kościół otoczony jest murem powstałym w tym samym czasie, w którego narożnikach wzniesiono 2 kwadratowe kaplice - kostnice.

Po płd.- wsch. stronie kościoła pochowana została Emilia Sczaniecka, której staraniem w 1883 r. kościół gruntownie odremontowano.

W sąsiedztwie znajduje się cmentarz grzebalny, a na nim stare nagrobki z XIX i pocz. XX w.

Znajduje się tu też park krajobrazowy (8,4 ha), rozplanowany w 1 poł. XIX w., ale raczej o młodszym zadrzewieniu. W parku wznosi się pałac neoklasyczny z ok. 1910 r., o rzucie zbliżonym do litery H. Ma tu obecnie siedzibę Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy dla Osób z Stwardnieniem Rozsianym.

W sąsiedztwie położony jest zespół zabudowań folwarcznych, z gorzelnią z pocz. XX w. Zbudowana została na podmurówce z kamienia polnego. Składa się z części mieszkalnej, magazynu i dwukondygnacyjnej aparatowni z kominem o wysokości ok. 28 m. W 1979 r nastąpiła modernizacja gorzelni. Stan obecny dobry. Sprzęt i urządzenia z pocz. wieku nie zachowały się. W czasie wojny na strychu przechowywano cenne sprzęty i porcelanę Sczanieckich.

Jedną z atrakcji turystycznym wsi może być aleja kasztanowa. Stanowi ona początkowy odcinek ciągu widokowego z Michorzewa w kierunku Kuślina. Obok kasztanowców występują również jesiony, lipy i inne drzewa. Długość wynosi 1 km. Stan zachowania drzew jest zadawalający.

Gminy członkowskie