Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Łagwy

Średniowieczna wieś polska powstała około 1393 roku, wzmiankowana jako Lagwi. Dzisiejsza nazwa datuje się od 1841 roku. Nazwa oznacza teren nisko położony, w niecce, w zagłębieniu. Inne znaczenie tego słowa to nagromadzenie wody w dolinie, jamie bądź morzu.
W okresie międzywojennym jako dominium Wojnowic wraz z Dakowami Mokrymi i Uścięcicami należała do Karola Mielżyńskiego. Właściciel wsi wybudował 4 - klasową szkołę powszechną. W 1938 roku folwark w Łagwach wraz z zabudowaniami został rozparcelowany wśród miejscowych rolników. Na początku XX w. osada liczyła 349 mieszkańców narodowości polskiej. Łagwy chlubią się kapliczką z gipsową figurą Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Powstała po roku 1920 z fundacji Jana Miodowicza, zapewne w dowód wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Uległa zniszczeniu w roku 1940. W roku 1996 ze składek rodzin najbliżej mieszkających odnowiono obiekt.

Kolejnym zabytkiem Łagiew jest postać św. Wawrzyńca lub Floriana. Ustawiony w Łagwach święty znak z wizerunkiem patrona, który bronić miał mieszkańców wsi od ognia, był swoistym aktem oddania wsi w opiekę.

Gminy członkowskie