Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Konin

Jedna z najstarszych osad znajdujących się na terenie obecnej gminy Lwówek. Pierwszy raz w dokumentach źródłowych datowana jest w 1260 roku jako CUNIN. Ostatecznie nazwa ukształtowana została w 1846 roku. Wiele wskazuje na to, że dzisiejsza nazwa wywodzi się od osady Kuna bądź Koń.

Park krajobrazowy z pałacykiem w Koninie położony jest w środkowej części wsi, pomiędzy jeziorem a drogą. Pałacyk zbudowany w poł. XIX w. dla rodziny Łąckich znajduje się nad brzegiem jeziora. Jest ładną, skromną, piętrową budowlą, ozdobioną tarasem widokowym.

Rozległy park założono ok. poł, XIX w., z wykorzystaniem starszego zadrzewienia. W bogatym drzewostanie występują m.in. jesiony, wiązy, lipy, olchy, graby, klony oraz dęby, kasztanowce, świerki i sosny. Wjazd do parku od wsch. wiedzie przez wysoką, murowaną z cegieł bramę, przy której stoi figura Matki Boskiej na kamiennym cokole.

Na zach. od parku położony jest zespół zabudowań folwarcznych z przełomu XIX i XX w., złożony z budynków murowanych z czerwonych cegieł; wśród nich zwracają uwagę stajnie z pocz. XX w., spichlerz zbudowany w 1900 r. i gorzelnia z 2 poł. XIX w.

Kaplica w Koninie jest murowana, wzniesiona przy polnej drodze na wsch. skraju zabudowań Konina.

Tereny wokół jeziora

Gminy członkowskie