Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Turniej wsi " Na szage przez wieś"

5 minut czytania.

W długi, majowy weekend odbyło się XXII spotkanie okolicznych wsi w ramach Turnieju Wiejskiego ?Na szage przez wieś?.
1 maja 2010r. w Nowotomyskim Ośrodku Kultury spotkały się następujące wsie: Bukowiec, Boruja Kościelna, Cicha Góra oraz Jastrzębsko Stare. Imprezę podzielono na dwie części: kulinarną oraz artystyczną. W części kulinarnej przedstawiciele wsi przygotowywali potrawy na bazie kapusty. Można było spróbować pysznych kapuśniaków, pierogów z kapustą, krokietów, gołąbków z kapusty modrej, tortu z kapusty, żeberek w kapuście oraz wielu innych smakołyków. Do rywalizacji przystąpiły : Mirosława Kula i Aldona Sołtysik z Jastrzębska Starego, Mirosława Klimek z Cichej Góry, Stefan Słociński z Bukowca, Teresa Rau, Bogumiła Trochimowicz, Małgorzata Przybyła, Janina Łapińska z Borui Kościelnej, Zuzanna Pańczak, Grażyna Strzelecka, Helena Zerbft z Glinna, Aleksandra Kapelska oraz Wiesława Hancyk z Wytomyśla. Komisja w składzie: Maciej Różański, Renata Orlicka, Henryk Dąbrowski oraz Genowefa Hreczyńska dokonała oceny przygotowanych potraw oraz postanowiła przyznać I miejsce pani Aleksandrze Kapelskiej, II miejsce pani Mirosławie Klimek, III miejsce pani Bogumile Trochimowicz. Postanowiono także wyróżnić panią Zuzannę Pańczak. Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili ośrodek mieli możliwość spróbowania przyrządzonych smakołyków. Konkursowi kulinarnemu, który odbywał się na hollu ośrodka towarzyszył koncert kapeli z Kębłowa. Po części kulinarnej zaproszono wszystkich do sali widowiskowej na część artystyczną. Reprezentacje wsi rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach: Polskie piosenki ludowe, Letnie obrzędy i obyczaje, Polskie tańce narodowe. Konkursowe zmagania w tej części oceniało jury w składzie: Henryk Dąbrowski- przewodniczący, Renata Orlicka oraz Dariusz Wnuk. Jury posługując się tabelą punktacji, biorąc pod uwagę ogromny wkład pracy, efekty artystyczne postanowiło przyznać pierwsze miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Borui Kościelnej, na drugim miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Cichej Góry, trzecie miejsce przypadło dla koła Gospodyń Wiejskich w Bukowcu, na czwartym miejscu znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich z Jastrzębska Starego.
Wszystkie wioski dostały nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Ponadto otrzymają także film reportażowy z turnieju. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader Programu Rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013.

Gminy członkowskie